English|صفحه اصلی حوزه ریاست| سایت اصلی دانشگاه      امروز: يکشنبه ٠٣ تير ١٤٠٣

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه


آموزش طب در ارومیه سابقه طولانی دارد بطوریکه 56 سال قبل از تاسیس دانشگاه تهران در سال 1878 میلادی مصادف با 1257 هجری شمسی در اطراف ارومیه و در باغی به مساحت 15 هکتار اولین دانشکده پزشکی و بعبارتی اولین مدرسه آموزش عالی طب در ارومیه توسط دکتر جوزف کاکران تاسیس شد و در 5 دوره 5 ساله 27 پزشک را تربیت کرد. یکی از قدیمی ترین مدارک پزشکی موجود مربوط به سال 1883 میلادی برابر با 1262 هجری شمسی است که یک Medical Diploma دو زبانه با امضای جوزف کاکران و مظفرالدین شاه می باشد.

البته برخی از شخصیتهای پزشکی مهم جهان اهل ارومیه بودند از آن جمله دکتر آلن ویپل(Allen Whipple) جراح معروف سرطان لوزوالمعده که شهرتش به شیوه ویپل در جراحی سرطان پانکراس(پانکراتیکو دئودنوکتومی) است.

مدتی بعد از مرگ دکتر کاکران این مدرسه طب بسته شد و شاهد هیچ مدرسه طب دیگری در ارومیه نبودیم تا سال 1356 هجری شمسی دانشکده پزشکی بعنوان یکی از واحدهای دانشگاه ارومیه آغاز بکار کرد و از سال 1365 با تصویب قانون تاسیس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی فعالیت خود را ادامه داد.

استان آذربایجان غربی در عرصه پرستاری هم سابقه بسیار طولانی دارد و قدمت بالایی دارد بطوریکه بیش از یکصد سال پیش اولین آموزشکده پرستاری کشور در ارومیه در سال 1915 میلادی شروع بکار کرد اما بعلت جنگ جهانی اول بعد از یکسال تعطیل شد و از سال 1920 مجدداً فعالیت خودش را شروع کرد یعنی قدمت پرستاری در این استان بیش از یک قرن است.

استان آذربایجان غربی در عرصه بهداشت هم جزو اولین های کشور است بطوریکه در سال 1351 هجری شمسی طرح ارائه خدمات بهداشتی به روستاییان توسط افراد غیر پزشک تحت عنوان طرح رضاییه در منطقه چنقرالوی ارومیه فعالیت خود را آغاز کرد و اولین خانه بهداشت در روستای حیدرلوی بیگلر با اولین بهورز آغاز بکار نمود. در واقع ارومیه محور توسعه مراقبتهای بهداشتی در کشور است.